Zájezd do depozita železniční dopravy Národního technického muzea

 

    Krátký komentář napsal František Vintr.

    Dne 11. září 2014 se uskutečnil zájezd naší odborové organizace do běžně nepřístupného depozita Národního technického muzea. Depozitář se nachází v areálu nádraží v Chomutově a jsou v něm umístěny exponáty týkající se technických dějin naší železniční dopravy.

    Cesta rychlíkem  z Hlavního nádraží utekla velice rychle a už jsme vystupovali v Chomutově. V areálu nádraží se nachází oplocený objekt, který je pečlivě hlídán bezpečnostní agenturou. Po krátkém čekání si pro nás přišel náš průvodce pan Karel Zelený, který se svěřil, že v minulosti dělal fíru i v metru v Praze. Takže osoba znalá a nejpovolanější.

    Hlavní budovy depozita se nachází ve dvou spojených depech, u kterých je jedna funkční točna. V areálu je zachován i hydrant na plnění vodních nádrží parních lokomotiv.

    V samotném depu jsou deponovány parní lokomotivy, motorové vozy včetně prototypů, vagóny pamatující éru páry včetně opravených dřevěných interiérů. Salónní vůz pro členy vlády, inspekční drážní vozidlo, účelové tažné jednotky apod.  Podrobný výklad si každý mohl doplnit přečtením informačního letáku u každého exponátu.

    Někteří zavzpomínali na svoji minulost vedle nejslavnější parní lokomotivy našich drah, parní lokomotivy typu 498 – Albatros. Vybaven foťákem se zoomovým objektivem a ne „širokáčem“ jsem podcenil délku parních krásek a tak ty delší parní lokomotivy nebylo možné vyfotit vcelku.

    Po několikahodinovém poučném výkladu k jednotlivým exponátům jsme čas mezi ukončením prohlídky a odjezdem ku Praze vyplnily občerstvením v blízké restauraci a cesta ku Praze nám pak utekla dvakrát tak rychle.

 

Fotogalerie:

 

Lokomotivy 324 a 433

Lokomotivy 464

Lokomotiva 498 - Albatros

Kabina lokomotivy Albatros

Lokomotiva 498 - Albatros Detail převodu Bok lokomotivy 434 Kabina lokomotivy
Motorová inspekční drezína Hydrant Lokomotiva 310 Lokomotiva 434

Lokomotiva 475

Lokomotiva 475

Lokomotiva 477

Lokomotiva 524

Předek lokomotivy 475 Kdo maže, ten jede! Motoráček Znak
Otomanová část vagónu Salónní vůz Vnitřek vagónu Vagón
Parní válec Píst s ojnicí a tažný hák Spřáhlo Vahadlo
Pracoviště vlakové čety Topeniště Topeniště Topeniště
Předek lokomotivy 434 Popis lokomotivy 434 Předek lokomotivy 477 Prohlídka lokomotivy
Soukolí Soukolí Soukolí Válec lokomotivy
Štítek Tažný vůz Tendr Točna

Technika lokomotivy Technika lokomotivy Vstup Závěr